مراحل سند ملک تک برگ

Admin چهارشنبه، 18 فروردین 1400; 0

مشاور املاک صدف خاوران

سند ملک تک برگی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از دارایی‌های باارزش افراد زمین و ملک می باشد . سند مالکیت نیز به عنوان مدرک هویتی مالک می باشد. در گذشته سند مالکیت خانه و زمین سند منگوله‌دار بوده است. سند منگوله‌دار به صورت دفترچه می باشد، در حال حاضر چند سالی می باشد که دولت به دلایل امنیتی سند تک برگ را جایگزین سند منگوله‌‌دار کرده اند . سند منگوله‌دار که بصورت دفترچه‌ای می باشد، سند منگوله‌دار به راحتی جعل انجام می گیرد و ایمنی کمی دارد. دولت برای جلوگیری از جعل و سواستفاده، اقدام به تبدیل سند دفترچه‌ای منگوله‌‌دار به سند تک برگی انجام گرفت. صدور سند ملک تک برگی به صورت مکانیزه می باشد و جعل آن به راحتی سند منگوله‌دار نیست. در این مطلب اقدامات لازم برای تبدیل سند ملک منگوله‌دار به سند ملک تک برگی را کامل می گوییم.

سند مالکیت تک برگی چیست؟

اسناد به سه صورت هستند:

 • سند منگوله‌دار یا سند دفترچه‌ای
 • سند تک برگ
 • سند مشاعی

سند منگوله‌دار به صورت دفترچه‌ای می باشد. که مشخصات ملک و مالک در آن مشخص می باشد و پلمب سربی اداره ثبت احوال دارد. سند منگوله‌دار به راحتی جعل صورت نمی گیرد و از لحاظ ایمنی ضعیف است. به همین دلیل اراده ثبت احوال از سال ۱۳۹۰ اقدام به صدور سند مالک تک برگی ارایه داد . بنابراین وجه تمایز سند ملک تک برگی با سند منگوله‌دار دفترچه‌ای ایمنی سند تک برگ می باشد.

سند مالکیت تک برگی برخلاف سندهای منگوله‌در دفترچه‌ای هولوگرام مخصوص می باشد، به همین دلیل این سند نک برگ به راحتی قابلیت جعل ندارد. همچنین سند ملک تک برگی به صورت مکانیزه و الکترونیکی مشخصات ملک و مالک به صورت دقیق و خوانا درج شده است. ثبت کامل، سیستمی و یکپارچه اطلاعات ملک و درج اطلاعات مالک و به‌روزرسانی اطلاعات در هر انتقال از ویژگی‌های دیگر سندهای تک‌برگی می باشد.

همچنین جدا از تسهیل در تعویض اسناد در محل دفاتر اسناد رسمی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تبدیل سندهای منگوله‌دار به سند تک برگ این می باشد که در صورت وجود شریک یا شرکا در یک ملک، هر مالک حتی اگر به اندازه نیم دانگ سهم داشته باشد، سند مجزا خواهند داشت.

 صرفه‌جویی در مصرف کاغذ نیز یکی از مهم‌ترین مزایای صدور سند تک برگی در نظر گرفته شده است. در این طرح از هدر رفتن کاغذ جلوگیری می شود. سندهای ملکی دفترچه‌ای منگوله‌دار ۱۲ تا ۳۲ صفحه و گاهی هم بیشتر از آن  می‌شود.

هرچند این تعداد صفحات برای استفاده سال‌های طولانی بود ولی درهرحال باعث مصرف حجم زیاد کاغذ می‌شد. کپی سند منگوله‌دار که برای مراجع مختلف لازم است، حجم عظیم کاغذ را مصرف می‌کنند. درحالی‌که برای کپی سند تک برگی تنها یک برگ مصرف می‌شود.

سند ملک تک برگی مثل سند دفترچه‌ای منگوله‌دار قدیمی به صورت دستی تهیه نمی‌شوند و روند چاپ آنها کاملاً سیستمی و مکانیزه است، که یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزیت‌های سند تک برگی نسبت به سند منگوله‌دار است. در سند تک برگی مشکل بد خط بودن و یا ناخوانا بودن سند و نوشتن اصلاحات پی‌درپی پشت سند وجود ندارد و به‌راحتی اطلاعات درون سند خوانده می‌شود.کفش مردانه چرم ایپک پلاس

سند تک‌برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزئی‌تری نسبت به سند منگوله‌دار قدیمی دارند و با تکیه بر این اسناد دیگر مشکلاتی مثل ابهام در متراژ ملک و تعرض به زمین‌ها و املاک مسله ای پیش نمی اید.

 در این سند تک برگی اطلاعات مربوط به نقل‌وانتقال ملک وجود ندارد و بدون مراجعه به اداره ثبت نمی‌تواند چنین اطلاعاتی را در مورد ملک یا زمین موردنظر به دست آورند. از طرفی با وارد شدن این اطلاعات در سامانه اداره ثبت‌اسناد، دسترسی‌های اداره‌ای به اطلاعات این اسناد راحت‌تر شده است.

 در زمان صدور سند منگوله‌دار دفترچه‌ای همه امورات ثبتی اسناد مالکیت توسط خود مالکین و با مراجعه به ادارات ثبت اسناد و املاک انجام می گیرد ولی در سند تک برگی هنگام نقل و انتقالات، این عمل در همان جلسه‌ای که طرفین معامله در دفاتر اسناد رسمی اقدام به معامله انجام می دهند . صورت می‌گیرد و پس از تهیه و امضای فرم‌ها، مابقی امور توسط دفاتر اسناد پیگیری می‌شود و نیاز به مراجعه خریداران به ادارات ثبت نیست. بنابراین باعث کاهش سفرهای درون‌شهری افراد برای مراجعه به ادارات ثبت جهت تعویض اسناد شده است، که از دیگر ویژگی‌های سند مالک تک برگی می باشد.

سند تک‌برگی کروکی دقیق و اطلاعات جزئی‌تری نسبت به سند منگوله‌دار قدیمی دارند و با تکیه بر این اسناد دیگر مشکلاتی مثل ابهام در متراژ ملک و تعرض به زمین‌ها و املاک اتفاق نمی‌افتد.

شهرک خاوران -مشاور املاک صدف خاوران

سند ملک تک برگ چیست؟

استعلام سند ملک تک برگی

ممکن است به دلایل مختلفی اقدام به تعویض سند دفترچه‌ای به سند مالکیت تک برگی کنید، به عنوان مثال ملکی را خریده‌اید یا به فروش رسانده‌اید و یا می‌خواهید سند منگوله‌دار قدیمی را به سند تک برگی تبدیل کنید. در هر دو حالت برای تبدیل سند منگوله‌دار به سند ملک تک برگ گرفتن استعلام از سازمان ثبت املاک کشور الزامی است.

صاحب سند با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور کلیه اسناد ثبتی به نام خود را استعلام می‌کند. طی این استعلام سازمان ثبت اسناد و املاک کلیه پلاک ثبتی صاحب سند را در اختیار او قرار می‌دهد. این نکته را در نظر داشته باشید که برای استعلام سند مالکیت تک برگی از طریق کد ملی تنها به صاحب شماره کد ملی داده خواهد شد و افراد نمی‌توانند بدون حضور دارنده شماره کد ملی از سازمان ثبت اسناد و املاک درخواست استعلام کنند.

نحوه استعلام سند تک برگی ملک

اگر شما دارای سند ملک تک برگی هستید و بنا به دلایل مختلف مثل انتقال سند قصد استعلام سند مالکیت تک برگ دارید، می‌توانید به دفترخانه اسناد مراجعه کنید و با دادن شماره سند، استعلام سند مالکیت تک برگی را دریافت کنید. همچنین می‌توانید به صورت آنلاین با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، استعلام سند تک برگی را دریافت کنید.

تعویض سند ملک تک برگی

همانطور که اشاره کردیم سند منگوله‌دار قدیمی فاقد امنیت لازم است و به راحتی می‌تواند جعل شود. اما سند ملک تک برگی دارای هولوگرام و تمامی مراحل آن به صورت مکانیزه و الکترونیکی است. دقت اسناد تک برگی بالا و تمامی اطلاعات ملک در آن ثبت شده است. همچنین مانند سند دفترچه‌ای یا همان سند منگوله‌دار اطلاعات اضافی از پیشینه سند و اطلاعات محرمانه درج نمی‌شود. اما باید گفت که یکی از بزرگ‌ترین دلایل تعویض سند ملک تک برگی امنیت بالای آن است که به راحتی قابل جعل نیست و از سواستفاده جلوگیری می‌کند.

همچنین برای امنیت و حفظ دارایی بهتر می باشد در صورت داشتن سند منگوله‌دار آن را با سند تک برگی تعویض کنید.

قانون صدور سند مالکیت تک برگی

افرادی که پس از سال ۹۰ معامله ملکی انجام داده‌اند برای هرگونه نقل و انتقال به سند تک برگ نیاز است. اما اسنادی که پیش از سال ۹۰ تهیه شده‌اند، می‌توانند به راحتی در نقل و انتقال مورد استفاده قرار بگیرند. افرادی که ملک با سند تک برگ خریداری می‌کنند، نیاز به تعویض سند ندارند. در صورتی برای تعویض سند ملک تک برگی اقدام کنند که قصد انتقال سند به دیگری را داشته باشند. بنابراین برای مدیریت در زمان و هزینه بهتر است در همان ابتدا هنگام خرید و فروش مالک نهایی معرفی شود.

اگر ملک دارای چند مالک باشد، هر یک از مالکین می‌توانند اقدام به دریافت سند تک برگی به میزان مالکیتشان بکنند، حتی اگر سهم آنها ۱۰/۱ از یک دانگ خانه باشد. این موضوع در سندهای منگوله‌دار دفترچه‌ای به‌سختی انجام می‌شد و باید با درخواست رسمی مالکین ملک مشاعی صورت می‌گرفت.

سند ملک تک برگی مثل سند دفترچه‌ای منگوله‌دار قدیمی به صورت دستی تهیه نمی‌شوند و روند چاپ آنها کاملاً سیستمی و مکانیزه است، که یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزیت‌های سند تک برگی نسبت به سند منگوله‌دار است.

صدور سند مالکیت تک برگی

صدور سند مالکیت تک برگی در اداره ثبت اسناد رسمی و به صورت کاملاً مکانیزه انجام می‌شود. در دو حالت برای صدور سند مالکیت تک برگی اقدام می‌کنند:

 • برای تعویض سند منگوله‌دار دفترچه‌ای قدیمی با سند تک برگی
 • ملکی را خریده‌اید و باید سند آن به ملک به نام خریدار شود

نحوه درخواست هر کدام متفاوت است.

درخواست سند مالکیت تک برگی

گفتیم در دو حالت برای صدور سند مالکیت تک برگی اقدام می‌کنند: تعویض سند منگوله‌دار با سند تک برگ و انتقال سند به فرد دیگر، نحوه درخواست برای صدور سند مالکیت برای هر حالت متفاوت است.

برای تعویض سند منگوله‌دار با سند تک برگ همانطور که در سطرهای بالا اشاره کردیم، ابتدا باید به اداره ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه و فرم درخواست پر کنید. اما اگر سند تک برگ دارید و به دلایل مختلف قصد انتقال سند را به دیگری دارید ابتدا باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید.

در ادامه مراحل صدور سند مالکیت تک برگ در هر دو حالت را اشاره خواهیم کرد.

مراحل صدور سند مالکیت تک برگی

مراحل صدور تعویض سند منگوله‌دار با سند ملک تک برگ

 • مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور
 • پر کردن فرم درخواست
 • تسویه حساب‌های شهرداری و استعلام سند
 • ارائه سند منگوله‌دار قدیمی
 • پرداخت هزینه‌ها و مدارک
 • مراجعه به باجه پست

مراحل صدور سند ملک تک برگ برای مالک جدید

 • مراجعه به دفاتر ثبت
 • استعلام سند
 • تسویه حساب شهرداری
 • انتقال سند در دفتر
 • مراجعه به اداره ثبت
 • ارائه سند مالکیت قبلی
 • پرداخت هزینه‌ها و مدارک
 • مراجعه به باجه پست

دستورالعمل صدور سند مالکیت تک برگی

شما صاحب یک ملک قدیمی هستید و سند ملک  از نوع منگوله‌دار قدیمی است و قصد دارید  سند دفترچه‌ای ملک را با سند تک‌برگی تعویض کنید، یا ملکی را معامله کرده‌اید و باید سند را با نام و تاریخ جدید ثبت کنید. بالاتر اشاره کردیم که در حالت اول نیازی به حضور در دفاتر ثبت نیست و مستقیم به اداره ثبت املاک می‌روید ولی در حالت دوم ابتدا باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید.

 در زمان معامله یک ملک یا زمین با هر نوع کاربری، اولین قدم بعد از توافق‌های اولیه مراجعه به یک دفتر ثبت اسناد رسمی است تا معامله انجام‌شده در دفتر اسناد رسمی ثبت شود. خریدار و فروشنده باید هر دو در دفتر ثبت حضورداشته باشند و مدارک هویتی خود را بیاورند. درصورتی‌که مالک یک ملک اشخاص حقوقی باشند شماره ثبت حقوقی آن و سایر مدارک برای انتقال سند موردنیاز است.

 دفاتر ثبت‌اسناد رسمی پیش از اینکه برای انتقال سند اقدام کنند، فهرستی از استعلام‌ها را از فروشنده یا همان صاحب فعلی سند دریافت می‌کنند. اولین استعلام مربوط به سند است؛ این استعلام توسط خود اداره‌ ثبت و به صورت سیستمی انجام می‌شود.

برای استناد به جواب این استعلام ۲ روز زمان موردنیاز است. این استعلام برای این است که دفتر ثبت‌اسناد رسمی دریابد که آیا ملک یا زمین موردنظر پیش ‌از این به شخص دیگری فروخته نشده است و اینکه آیا این سند اصطلاحاً درگرو یا بند نیست و آزاد است یا خیر؟ بدیهی است سندهایی که درگرو بانک و یا زندان و… باشند تا پیش از آزاد نکردن آن قابل‌انتقال نیستند. مسلماً در این شرایط سند جدیدی هم برای آنها صادر نمی‌شود، بنابراین باید ابتدا این موانع برطرف شود.

زمان واگذاری ملک یا زمینی را به شخص دیگر، لازم است  بدهی‌های شهرداری تسویه شده باشد. برای اثبات این تسویه‌حساب‌ها، ارائه گواهی پایان کار شهرداری لازم است. این گواهی نشان می‌دهد که خانه یا ملک موردنظر عوارض و مالیات خود را پرداخت کرده و سند آن مشکلی ندارد.

ارائه نامه از سازمان نوسازی و تعیین تکلیف کاربری ملک که آیا تجاری است یا مسکونی یا اداری و… نیز الزامی است. باید نامه سازمان تأمین اجتماعی برای ملک‌های تجاری و صنعتی علاوه بر دو گواهی فوق مبنی بر تسویه حساب با این سازمان را هم هنگام خرید و فروش صادر شده باشد.

 وقتی‌که دو طرف بر سر خرید و فروش ملک یا زمین موردنظر به توافق رسیده‌اند و گواهی‌ها و نامه‌های تسویه‌حساب هم آماده ‌شده است، مدارک لازم ارائه شده و همه چیز برای انتقال مالکیت فراهم است. نقل‌وانتقال سندهای منگوله‌دار در داخل خود دفترچه نوشته می‌شوند اما سندهای تک‌برگی این‌گونه نیستند. به‌هرحال نقل‌وانتقال انجام‌شده پس از تعیین موعد مقرر در داخل سند دفترچه‌ای وارد می‌شوند. دفتر ثبت‌اسناد به‌صورت مکانیزه خلاصه‌ای از نقل‌وانتقال انجام‌شده را به اداره ثبت ناحیه موردنظر ارسال می‌کند. حالا باید با سند قدیمی راهی اداره‌های ثبت شوید تا بتوانید سند جدید بگیرید.

تا به اینجا کسانی که قصد انتقال سند به دیگری را داشتند باید این مراحل را انجام دهند، اما از این مرحله به بعد علاه‌بر این افراد، کسانی که قصد تعویض دارند باید مراحل زیر را طی کنند.

در این مرحله برای دریافت سند تک برگی مخصوص به ملک یا زمین موردنظر درخواست را باید به اداره ثبت ناحیه مربوطه ارائه دهند. باید فرم درخواست صدور سند تک برگی پر شود. در صحت ثبت اطلاعات دقت کنید، به این دلیل که یکی از منابع پر کردن سند استفاده از همین فرم است.

اگر قصد فروش ملک یا زمین را نداشته و تنها برای تبدیل سند دفترچه‌ای به سند تک برگی اقدام کرده‌اید این نخستین گام شما محسوب می‌شود. تسویه حساب‌های شهرداری و استعلام سند هم پس از ارائه درخواست در اداره ثبت موردنظر پیگیری می‌شود.

 باید اصل سند مالکیت قبلی ملک‌ یا زمین چه برای تبدیل سند دفترچه‌ای به سند تک‌برگی چه برای نقل و انتقال سند مالکیت به اداره ثبت ارائه شود، در غیر این صورت سند جدید به شما تعلق نمی‌گیرد. اگر سند منگوله‌دار شما مفقود، یا به دلایل مختلف غیرقابل استفاده‌شده باشد باید قبل از اقدام برای تک برگی کردن سند، برای دریافت سند المثنی اقدام کنید.

در سندهای تک برگی اطلاعات مربوط به نقل‌وانتقال سند ثبت نمی‌شود و تنها مشخصاتی که در سندهای تک برگی نوشته می‌شود مشخصات مالک‌ آن است. البته در این سند مختصر جایی هم برای رهن و سرقفلی ملک‌ در نظر گرفته‌شده است.

حتماً پیش از اولین قدم برای تبدیل سند منگوله‌دار به تک برگی از مدارک هویتی خود و طرف دیگر معامله و قبض تلفن ثابت مربوط به ملک کپی تهیه کنید. قبض تلفن یکی از مدارک بسیار مهم است که نبود آن کار را یک روز به تعویق خواهد انداخت. نشانی دقیق ملک و کد پستی آن اطلاعاتی است که صحت و سند آن منوط به وجود قبض تلفن ثابت ملک موردنظر مشخص می‌کند.

 کروکی ملک یا زمین را به خوبی به خاطر داشته باشید. مالک فعلی ملک و خریدار در زمان دریافت سند تک برگی و همچنین زمان انتقال سند باید حضورداشته باشند، در غیر این صورت شخص ثالثی با داشتن وکالت‌نامه قانونی می‌تواند به جای یکی از دو طرف حضور داشته باشد.

مسئولیت ارسال سند تک برگی  به عهده اداره پست است و به دست مالک می‌رساند. برای انجام این کار لازم است پیش از آخرین مرحله‌ها برای دریافت سند تک برگی به باجه پست مستقر در اداره‌ ثبت رفته و با پرداخت هزینه لازم و پر کردن فرم مشخصات، درروند ارسال با اداره پست همکاری کنید.

برای تبدیل سندهای دفترچه‌ای به سندهای تک‌برگی حدوداً ۵۰ روز زمان موردنیاز است و اگر ملک شما پیش ‌از این سند تک برگی داشته و حالا فقط نیاز به ثبت تغییر نام مالک دارد حدوداً ۲۰روز زمان نیاز است. سند از طریق مأمور پست به در خانه و به آدرسی که در اداره ثبت به متصدی پست داده شده، ارسال می‌شود.

سند تنها به مالک آن تحویل داده می‌شود، جز در زمانی که در فرم مربوط به اداره پست، شخص دیگری را مأمور دریافت آن کرده و گیرنده در فرم معرفی شده باشد. اگر مأمور اداره پست نتواند آدرسی را که باید سند را به آن تحویل دهد پیدا کند، سند به اداره ثبت ارجاع داده می‌شود و مالک باید برای دریافت آن به اداره ثبت مراجعه کند.

اگر سند منگوله‌دار شما مفقود، یا به دلایل مختلف غیرقابل استفاده‌شده باشد باید قبل از اقدام برای تک برگی کردن سند، برای دریافت سند المثنی اقدام کنید.

مدارک لازم جهت تعویض سند مالکیت تک برگی

برای درخواست صدور سند مالکیت تک برگ مدارک زیر مورد نیاز است:

 • اصل و کپی مدارک هویتی خریدار و فروشنده ملک یا مالک جدید و مالک قبلی
 • اگر وکیل قانونی مراحل تعویض سند یا واگذاری آن را دنبال می‌کند در تمام مراجعه‌ها ارائه وکالت‌نامه ضروری است.
 • برگه خلاصه معامله، که همان بنچاق است و توسط دفترخانه و در سیستم دفتر املاک اداره ثبت، پس از تایید، چاپ و امضاء می‌شود.
 • فرم تقاضای دریافت سند و فرم مربوط به اداره پست، در صورت داشتن شریک باید کلیه شرکا  فرم درخواست را پر کنند.
 • اصل سند مالکیت قبلی، دفترچه‌ای یا تک برگی متعلق به مالک قبلی
 • ارائه پایان کار شهرداری، استعلام سند، تسویه حساب با بیمه تأمین اجتماعی (برای املاکی که کاربری صنعتی و تجاری دارند)
 • پرداخت هزینه‌های لازم در اداره‌های ثبت از طریق دستگاه کارتخوان امکانپذیر است. به فیش پرداخت این هزینه‌ها هم نیاز دارید.
 • نشانی ملک، کروکی دقیق ملک و کدپستی ملک
 • قبض تلفن ثابت ملک

هزینه صدور سند مالکیت تک برگی

صرف نظر از هزینه‌های دریافت پایان کار و تسویه با بیمه تأمین اجتماعی برای دریافت سند تک برگی باید هزینه‌های مختلفی بپردازید، به عنوان مثال هزینه پست بسته به محل مورد نظر دریافت می‌شود و یا اگر سند قبلاً در اداره ثبت اسناد به ثبت نرسیده باشد باید مبلغی بابت ثبت این سند به اداره ثبت اسناد بپردازید.

برای هر بار کد پستی، یک فقره سند مدارک سند تک برگی مبالغ زیر باید به حساب بانک ملی دفترخانه واریز شود:     

 • درآمد منطقه پستی شمال شرق            
 • ارزش افزوده
 • وجوه حاصل از تعویض سند بانک ملی
 • درامد ثبت            
 • سایر درآمدهای ثبتی            

سامانه صدور سند مالکیت تک برگی

سازمان ثبت املاک کشور برای کاهش مراجعه حضوری و آسایش مردم، سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت راه‌اندازی کرده است که مراجعین می‌توانند از طریق این سامانه درخواست صدور سند مالکیت تک برگی دهند.

پیگیری سند مالکیت تک برگی

برای پیگیری سند مالکیت تک برگی به راحتی و از طریق اینترنت پیگیری کنید. برای این کار کافی است شماره رهگیری که هنگام قبول مدارک به شما داده شده است در سامانه رهگیری ثبت اسناد کشور وارد نمایید تا از وضعیت سند مالکیت تک برگی آگاه شوید.

تصویر سند مالکیت تک برگی

اشاره کردیم که سند مالکیت تک برگی با سند منگوله‌دار متفاوت است و به صورت مکانیزه صادر می‌شود که احتمال جعل آن بسیار کم است. 

برای تبدیل سندهای دفترچه‌ای به سندهای تک‌برگی حدوداً ۵۰ روز زمان موردنیاز است و اگر ملک شما پیش ‌از این سند تک برگی داشته و حالا فقط نیاز به ثبت تغییر نام مالک دارد حدوداً ۲۰روز زمان نیاز است.

اصالت سند مالکیت تک برگی

برای جلوگیری از سواستفاده و کلاهبرداری، باید از اصالت سند تک برگی مطمئن شد. بدون مراجعه حضوری و از طریق خدمات آنلاین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌توانید از اصالت سند مالکیت تک برگی آگاه شوید. این استعلام توسط دفاتر ثبت اسناد رسمی صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که برای استعلام آنلاین از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود.

استعلام تصدیق سند مالکیت تک برگی

استعلام تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی از طریق سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمایید. مراجعه آنلاین جهت بهبود و تسریع در خدمات است و اتلاف وقت در مراجعه حضوری را کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است استعلام‌ها را تا حد ممکن به صورت آنلاین انجام دهید.

استعلام اصالت سند تک برگی ملک

جهت جلوگیری از جعل و کلاهبرداری می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اصالت سند تک برگی ملک اطمینان حاصل کنید.

جمع بندی

 • سند منگوله‌دار به راحتی جعل می‌شود و از لحاظ ایمنی ضعیف می باشد. به همین دلیل اراده ثبت احوال از سال ۱۳۹۰ اقدام به صدور سند مالک تک برگی کرد.
 • سند ملک تک برگی به صورت مکانیزه و الکترونیکی مشخصات ملک و مالک به صورت دقیق و خوانا درج شده است. ثبت کامل، سیستمی و یکپارچه اطلاعات ملک و درج اطلاعات مالک و به‌روزرسانی اطلاعات در هر انتقال از ویژگی‌های دیگر سندهای تک‌برگی است.
 • برای تعویض سند منگوله‌دار با سند تک برگ همانطور که در سطرهای بالا اشاره کردیم، ابتدا باید به اداره ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه و فرم درخواست پر کنید. اما اگر سند تک برگ دارید و به دلایل مختلف قصد انتقال سند را به دیگری دارید ابتدا باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد مراجعه کنید.
 • برای پیگیری سند مالکیت تک برگی به راحتی و از طریق اینترنت پیگیری کنید. برای این کار کافی است شماره رهگیری که هنگام قبول مدارک به شما داده اند در سامانه رهگیری ثبت اسناد کشور وارد کنید تا از وضعیت سند مالکیت تک برگی خود آگاه شوید.

شهرک خاوران- مشاور املاک صدف خاوران 

 

دیدگاه ها

  اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاه خود را بیان کنید