نکات حقوقی انتقال سند ملک

Admin یکشنبه، 14 دی 1399; 0

املاک صدف خاوران

هزینه قرارداد ملکی یکی از موضوعات مهمی است که در هر معامله‌ای باعث سوال می‌شود و حتی گاهی منجر به برهم خوردن معامله را می‌شود. هزینه انتقال سند ملک ، هزینه بنگاه و کمیسیون اجاره آپارتمان از جمله هزینه‌های قرارداد ملکی هستند. اما چه کسی باید آنها را بپردازد؟ 

هزینه انتقال سند ملک

در معاملات ملکی معمولا مشاور املاک، واسطه میان خریدار و فروشنده می باشد و چون مطابق قانون می‌تواند هزینه انتقال سند را از خریدار و فروشنده دریافت کند. هزینه قرارداد ملکی یک هزینه رایج می باشد که دریافت آن کاملا قانونی است. برای دریافت هزینه قرارداد ملکی رابطه های مشخصی وجود دارد و مشاوران نمی‌توانند به منظور انتقال سند ملک، مبلغ دلخواه خود را دریافت کنند.

هزینه انتقال سند

هزینه قرارداد ملکی شامل چه مواردی است؟

در هر معامله‌ای هزینه‌های وجود دارد که بدون پرداخت آن‌ها معامله انجام نمی‌شود. هزینه انتقال سند ملک صرف موارد زیر انجام می شود .

  •   هزینه خلافی ساختمان، نوسازی و پسماند؛ که به شهرداری پرداخت می‌شود.
  •  ثبت مبایعه‌نامه در سیستم سراسری؛ دفتر معاملات املاک ۵ درصد ارزش ملک را از دو طرف معامله می‌گیرد.
  •  هزینه دفترخانه برای تنظیم و ثبت سند؛ هزینه دفترخانه بر عهده خریدار و فروشنده می باشد و بین آن‌ها تقسیم می‌شوند.
  •  هزینه نقل و انتقال سند؛ اداره دارایی این هزینه را می‌گیرد. و نیز که ملک در اجاره کسی باشد، مالیات بر اجاره هم از دو طرف معامله گرفته می‌شود.

 

هزینه انتقال سند ملک بر عهده چه کسی می باشد؟

بعضی مواقع در بنگاه معاملات املاک بر سر اینکه چه کسی باید هزینه انتقال سند ملک را بپردازد، صحبتی می شود و تا حد برهم خوردن معامله می شود. اما این مورد نیازی به درگیری ندارد. چون قانون تعرفه‌های ثابت و یکسانی را برای همه مشخص کرده است. طبق قانون و عرف معاملات املاک هزینه‌های مربوط به دارایی و استعلام و … بر عهده فروشنده می باشد. اما هزینه ثبت سند در دفترخانه رسمی بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود.

 

 

دیدگاه ها

    اولین نفری باشید که نظر می دهید

دیدگاه خود را بیان کنید